Součástí našich pravidelných blogů budou kromě jiného také příklady dobré a fungující praxe. Rádi bychom Vám v tomto blogu představili Základní školu Neštěmická, která se nachází v jedné z vyloučených lokalit v Ústí nad Labem.

Byla to právě ZŠ Neštěmická a její ředitelka Marie Čápová, kteří byly jedněmi z důležitých impulsů pro vznik iniciativy a následně spolku Educator. Na místní základní škole vznikají dílčí projekty pro využití moderních učebních nástrojů ve výuce, které jsou velkou inspirací v činnosti naší iniciativy. Mezi ně patří skupinová výuka ve virtuální realitě či zapojení CNC ramene do polytechnické výuky. ZŠ Neštěmická je zároveň první základní školou v ČR, která, ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a Inovačním centrem Ústeckého kraje, zařadila humanoidního robota do běžné výuky.

Výše uvedeným faktům nebrání ani to, že se základní škola nachází ve vyloučené lokalitě v jednom z nejchudších krajů v ČR, ani to, že před šesti lety byla krůček od svého zavření. V té době však převzala úlohu ředitelky zmíněná Marie Čápová, která dokázala na první pohled beznadějnou školu přetvořit s přispěním svých kolegů v příjemné a bezpečné místo pro rozvoj mladých osobností. Je nám ctí, že se Marie Čápová stala jedním z členů odborné skupiny iniciativy Educator. 

Jak probíhá výuka na ZŠ Neštěmické?